Poddasze Użytkowe – Poradnik dla budujących i remontujących domy

Poradnik dotyczący poddaszy czyli praktyczne informacje na temat zabudowy płytami G-K, stosowania różnych izolacji poddasza i izolacji dachu, ważne informacje na temat różnych pomieszczeń takich jak sypialnie czy łazienki na poddaszu.


Izolacje

 

Jeżeli stawiamy na nowoczesność, to do ocieplenia poddasza powinniśmy użyć również materiału, który na chwilę obecną jest wiodącym izolatorem. Takim materiałem z całą pewnością jest pianka poliuretanowa, nazywana w skrócie pianką PUR. Pianka ma ogromną ilość zalet i jest doskonałą odpowiedzią na wady innych materiałów. Właśnie te zalety pianki poliuretanowej sprawiają, że osoby budujące domy z poddaszem użytkowym chętnie korzystają z usług firm natryskowych.

To prawda, że izolacji z pianki PUR nie jesteśmy w stanie wykonać we własnym zakresie. Do przetworzenia tych materiałów jest potrzebny cały zespół maszyn, które umożliwiają wykonanie natrysku. Ten zespół maszyn składa się z wielu elementów, ale do najważniejszych należą:

  • kompresor (potrzebna wydajność ok. 1000 litrów na minutę);
  • agregat natryskowy (specjalistyczne urządzenie pozwalające kontrolować ciśnienia i temperatury składników);
  • wąż podawczy (specjalny, podgrzewany wąż z trzema przewodami, którym przepływają składniki i powietrze);
  • pompy transferowe (pompy, które pobierają materiał z beczek, sterowane są z agregatu);
  • pistolet natryskowy (specjalistyczne narzędzie, w którym mieszają się składniki w konkretnych proporcjach).

Oczywiście do pracy potrzebne są jeszcze dodatkowe elementy takie jak specjalistyczna maska z dopływem powietrza i filtrami a czasami agregat prądotwórczy o mocy np. 40 kW.

Z analizy rynku wynika, że taki zestaw podstawowy do natrysku pianki kosztuje od 120 do 250 tys. zł. Nic więc dziwnego, że w tej sytuacji ocieplenie poddasza zlecamy specjalistycznej firmie. Po prostu zakup sprzętu po to, aby ocieplić poddasze swoje i sąsiada, nie ma żadnego uzasadnienia. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że maszyny te muszą być w ciągłym ruchu, a jeżeli mają być pozostawione na dłuższy czas bez pracy, wówczas cały układ musi być wypełniony olejem, aby nie doszło do krystalizacji materiału, co w konsekwencji oznaczałoby awarię maszyny.